شرکت یاشیل اینجی آذربایجان

تخصصی ترین مرکز تکثیر و توزیع انواع گیاهچه ها.مستقر در مرکز رشد واحد های فناور کشاورزی جهاد دانشگاهی ارومیه

۲۸ مهر ۱۳۹۸
strawberrie (2)

“توت فرنگی” با طعم “یاشیل اینجی”

توت فرنگی تازه تابستانی یکی از محبوب ترین، با طراوت ترین و سالم ترین میوه ها

 
فواید و ارزش غذایی توت فرنگی

توت فرنگی تازه تابستانی یکی از محبوب ترین، با طراوت ترین و سالم ترین میوه های جهان است. توت فرنگی های وحشی از زمان روم باستان محبوب بوده اند و برای طیف گسترده ای از اهداف دارویی مانند کاهش التهاب، تب، سنگ کلیه، بوی بد دهان، نقرس و دیگر بیماری ها استفاده می شده است.

امروزه بیش از 600 گونه توت فرنگی وجود دارد. انواع توت فرنگی های شیرین و ملس که در میان میوه ها و سبزیجات دارای آنتی اکسیدان بالا، رتبه 10 را دارد. فلاونوئید بالای موجود در توت فرنگی، یک موضوع مورد پژوهش در بسیاری از مطالعات حمایت از منافع بهداشتی است که توصیه شده توت فرنگی به طور منظم مصرف شود.

توت فرنگی سرشار از مواد مغذی ضروری، ویتامین C ، پتاسیم، اسید فولیک و فیبر است. یک فنجان توت فرنگی 160 درصد از ویتامین C توصیه شده در روز را تامین می کند و فقط 50 کالری دارد. یک فنجان توت فرنگی معادل 166 گرم است.

توت فرنگی سرشار از آنتی اکسیدان آنتوسیانین، ellagic acid، کورستین و کامپفرول است که همه این ها از بدن در برابر ابتلا به انواع خاصی از سرطان حفاظت می کنند.

فواید توت فرنگی برای سلامتی

 

مزایای مصرف میوه هایی مثل توت فرنگی بی نهایت است. زمانی که مصرف مواد غذایی گیاهی بالا می رود، خطر ابتلا به بیماری های قلبی، دیابت و سرطان کاهش پیدا می کند.

مصرف بالای میوه ها و سبزیجات با پوست و موی سالم، افزایش انرژی و وزن پایین همراه است. افزایش میزان مصرف میوه ها و سبزیجات به طور قابل توجهی خطر ابتلا به بیماری چاقی و مرگ و میر کلی را کاهش می دهد.

بیماری های قلبی:

مصرف منظم آنتوسیانین ها و فلاونوئیدهای موجود در انواع توت فرنگی خطر ابتلا به بیماری های قلبی را 32 درصد در زنان جوان و میان سال کاهش می دهد. بر اساس مطالعه ای در دانشگاه نورویچ در انگلستان، گفته شده زنانی که در هفته سه وعده توت فرنگی یا زغال اخته مصرف می کنند از سلامت بیشتری برخوردار هستند.

فلاونوئید کوئرستین موجود در توت فرنگی، ضد التهاب طبیعی است که باعث کاهش خطر ابتلا به آترواسکلروز و محافظت از بدن در برابر آسیب های ناشی از LDL کلسترول می شود. کوئرستین همچنین اثرات ضد سرطان نیز دارد.

محتوی بالای پلی فنل در توت فرنگی ممکن است با جلوگیری از ساخت پلاکت و کاهش فشار خون از طریق مکانیسم های ضد التهابی، خطرات ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش دهد.

مطالعات دیگر نشان داده اند که خوردن توت فرنگی سطوح هموسیستئین را کاهش می دهد. هموسیستئین یک اسید آمینه در خون است که با آسیب رساندن به لایه های داخلی عروق مرتبط است.

فیبر و پتاسیم موجود در توت فرنگی به سلامت قلب کمک می کنند. در یک مطالعه نشان داده شده که کسانی که در روز 4069 میلی گرم پتاسیم در روز مصرف می کنند، خطر مرگ ناشی از بیماری های ایسکمیک قلبی در آن ها 49 درصد کاهش پیدا می کنند. در مقایسه، کسانی که روزانه پتاسیم کمتری (1000 میلی گرم در روز) مصرف می کنند در معرض خطر بیشتری هستند.

سکته مغزی:

مطالعات نشان داده اند که آنتی اکسیدان های کوئرستین، کامپفرول و آنتوسیانین موجود در توت فرنگی باعث کاهش تشکیل لخته خون مضر مرتبط با سکته مغزی می شود. مصرف پتاسیم بالا با کاهش خطر سکته مغزی مرتبط است.

فشار خون: با توجه به محتوی بالای پتاسیم موجود در توت فرنگی، در افراد با فشار خون بالا برای خنثی کردن اثر سدیم در بدن، مصرف توت فرنگی توصیه می شود. مصرف کم پتاسیم به اندازه مصرف بالای سدیم به عنوان یک عامل در ایجاد فشار خون بالا خطرناک است.

با توجه به یک سری مطالعات، نشان داده شده تنها 2 درصد از بزرگسالان آمریکایی 4700 میلی گرم پتاسیم توصیه شده در روز را مصرف می کنند. همچنین باید توجه داشت که مصرف بالای پتاسیم، خطر مرگ ناشی از بیماری ها را کاهش می دهد.

یبوست:

خوردن غذاهای سرشار از فیبر و آب مانند توت فرنگی، هندوانه، انگور و طالبی می توانند بدن را هیدراته نگه دارند و باعث منظم شدن حرکات روده می شوند. فیبر برای به حداقل رساندن یبوست و افزایش حجم مدفوع ضروری است.

آلرژی و آسم:

با توجه به اثرات ضد التهابی کورستین، مصرف توت فرنگی ممکن است به کاهش علائم آلرژی مانند آب ریزش بینی، آب ریزش از چشم و کهیر کمک کند. مطالعات متعدد نشان داده که که با مصرف بعضی از مواد مغذی مانند ویتامین C بروز آسم کمتر اتفاق می افتد. توت فرنگی یکی از میوه های با میزان بالای ویتامین C می باشد.

دیابت:

توت فرنگی یکی از میوه های با قند پایین و فیبر بالا است که به تنظیم قند خون و پایین نگه داشتن آن کمک کرده و از بالا رفتن قند خون نیز جلوگیری می کند. توت فرنگی یک میوه منتخب برای افراد دیابتی است، زیرا میزان قند موجود در توت فرنگی نسبت به میوه های دیگر پایین تر است و به کاهش قند خون نیز کمک می کند.

محققان در سال 2011 کشف کردند که خوردن 37 توت فرنگی در روز به میزان قابل توجهی عوارض دیابت مانند نوروپاتی و بیماری های کلیوی را کاهش می دهد. مطالعات نشان داده یک فلاونوئید فراوان در توت فرنگی به نام fisetin، بقای نورون ها در محیط کشت را ترویج می دهد و باعث افزایش حافظه می شود و از عوارض کلیه و مغز در افراد دیابتی پیشگیری می کند.

بارداری:

مصرف کافی اسید فولیک توسط زنان باردار از نقص لوله عصبی در نوزادان پیشگیری می کند و برای آن ها ضروری می باشد. توت فرنگی دارای مقادیر قابل توجهی اسید فولیک است.

افسردگی:

فولات ممکن است از طریق جلوگیری از تشکیل بیش از حد هموسیستئین در بدن، به افسردگی کمک می کند. هموسیستئین از رسیدن خون و مواد مغذی به مغز جلوگیری می کند . هموسیستئین اضافی در تولید هورومون های ایجاد احساس خوب سروتونین، دوپامین و نوراپی نفرین تداخل ایجاد می کند. هورمون های ایجاد کننده احساس خوب باعث تنظیم خلق و خوی ، خواب و اشتها می شوند.
کلسترول بد با مصرف توت فرنگی کاهش می یابد، یک تیم از داوطلبان در طول یک ماه، روزی نیم کیلو توت فرنگی می خورده اند تا ببینند آیا پارامترهای خون بعد از یک ماه تغییر می کند یا نه. در پایان ماه به طور غیر معمول و قابل توجهی سطح کلسترول و تری گلیسیرید کاهش پیدا کرده بود. این آزمایش توسط دانشمندان ایتالیایی و اسپانیایی انجام شده است.

با این تفاسیر توت فرنگی را بیشتر به رژیم غذایی خود اضافه کنید.
ریسک ها و اقدامات احتیاطی

گروه کاری محیط زیست هر سال یک لسیت از میوه ها و سبزیجاتی که آفت کش برای رشد آن ها زیاد استفاده می شود را معرفی می کند. توت فرنگی یکی از میوه هایی است که توصیه می شود برای اطمینان از کاهش خطر آفت کش ها، از نوع ارگانیک آن تهیه شود.

اگر نمی توانید محصولات ارگانیک تهیه کنید ناراحت نباشید. منفعت خوردن محصولات غیر ارگانیک بسیار بیشتر از نخوردن آن ها است.

Beta-blockers، یک نوع دارو است که برای بیماری های قلبی تجویز می شود و می تواند سطح پتاسیم در خون را افزایش دهد. در هنگام مصرف این دارو باید در مصرف غذاهای پتاسیم دار اعتدال را رعایت کرد.

مصرف پتاسیم بیش از حد برای کسانی که بیماری کلیوی دارند مضر است. اگر کلیه ها نتوانند پتاسیم اضافی را از خون خارج کنند، ممکن است کشنده باشد.

Strawberries 101: Nutrition Facts and Health Benefits

ارزش غذایی 100 گرم توت فرنگی :

کربوهیدرات های توت فرنگی

توت فرنگی تازه آب بسیار زیادی دارد، بنابراین کربن موجود در آنها بسیار کم است (کمتر از 12 گرم کربن در هر 100 گرم).

اکثر کربوهیدرات ها از قندهای ساده مانند گلوکز، فروکتوز و ساکارز تهیه می شود، اما توت فرنگی مقادیر کمی فیبر دارند. در هر 100 گرم توت فرنگی کمتر از 6 گرم کربوهیدرات وجود دارد. شاخص گلیسمی توت فرنگی 40 است، که نسبتا کم است. و این به این معنی است که توت فرنگی باعث افزایش شدید قند خون نمی شود و افراد دیابتی بدون نگرانی می توانند آن را مصرف کنند.

فیبر توت فرنگی

حدود 26 درصد محتوای کربوهیدرات در توت فرنگی به شکل الیاف است. یک ظرف کوچک توت فرنگی 3 گرم فیبر به صورت محلول و نامحلول دارد. این الیاف رژیمی به تغذیه باکتری های مفید در روده کمک می کنند و باعث سلامت گوارش شما می شود. همچنین خوردن توت فرنگی باعث کاهش وزن می شود و می تواند از بسیاری بیماری ها جلوگیری کند. کربوهیدراتی که در توت فرنگی وجود دارد، بیشتر از الیاف و قندهای ساده تشکیل شده است. آنها در مقایسه با شاخص گلیسمی، سطح نسبتا کمی دارند که از افزایش شدید قند خون جلوگیری می کنند.

ویتامین ها و مواد معدنی توت فرنگی

فراوان ترین ویتامین ها و مواد معدنی که در توت فرنگی وجود دارد، در زیر آورده شده است.

  • ویتامین C: توت فرنگی یک منبع عالی از ویتامین C، آنتی اکسیدان است که برای سیستم ایمنی بدن و سلامت پوست مهم است.
  • منگنز: منگنز در بسیاری از دانه ها، حبوبات، میوه ها و سبزیجات یافت می شود، این عنصر، برای بسیاری از فرآیندهای بدن مهم است.
  • فولات (B9): یکی از انواع ویتامین های B است که برای رشد بافت طبیعی و عملکرد سلولی بدن بسیار مفید است. فولات برای بدن بانوان باردار و سالمندان بسیار مفید است.
  • پتاسیم: پتاسیم معدنی برای بدن ضروری است که به تنظیم فشار خون کمک می کند.

توت فرنگی همچنین مقدار کمی آهن، مس، منیزیم، فسفر، ویتامین B6، ویتامین K و ویتامین E دارد. توت فرنگی منبع خوبی از ویتامین C، منگنز، فولات (B9) و پتاسیم است و حاوی مقدار کمی ویتامین و مواد معدنی دیگر است.

 سایر ترکیبات گیاهی توت فرنگی

توت فرنگی پر از آنتی اکسیدان و ترکیبات گیاهی مفیدی است که در این زیر آورده ایم:

پروسیانیدین

این آنتی اکسیدان ها معمولا در قسمت گوشتی توت فرنگی و دانه ها یافت می شوند که برای سلامتی بسیار مفید هستند. توت فرنگی حاوی مقادیر بالایی از ترکیبات گیاهی مفید و آنتی اکسیدان ها مانند پلاگرونیدین، اسید الیگیتانین ها و پروکاریانین است.

آنتوسیانین ها

بیش از 25 آنتوسیانین مختلف در توت فرنگی یافت شده است. که پلاگرانژینید از همه بیشتراست. آنتوسیانین ها مسئول رنگ های روشن میوه ها و گل ها هستند. و معمولا در پوست میوه متمرکز می شوند، اما انواع توت ها مانند توت فرنگی بیشتر آنتوسیانین ها را در گوشت خود نگه می دارند. محتوای آنتوسیانین معمولا با شدت رنگ متناسب است، و باعث رشد بیشتر میوه ها می شود. خوردن غذاهایی که آنتوسیانین زیادی دارند برای سلامتی بسیار مفید هستند، مخصوصا برای قلب فواید زیادی دارند. پلگرگونين مهمترين آنتوسيانين در توت فرنگي است و باعث می شود رنگ توت فرنگی، قرمز روشن شود.

الیگیتانین ها و الیگیک اسید

مقدار زیادی از اسید الیگیک در توت فرنگی پیدا می شود، اسید الیگیک یک آنتی اکسیدان پلی فنول است که می تواند فواید زیادی برای سلامت بدن داشته باشد. الیگیتانین با اسید الیگیک در ارتباط است و الیگیتانین ها در روده به اسید الیگیک تبدیل می شود.

توت فرنگی دارای مقدار زیادی آنتی اکسیدان های فنول است و سطح آن در توت فرنگی 2 تا 11 برابر بیشتر از سایر میوه ها است. آنتی اکسیدان هایی مانند الیگیتانین ها و اسید الیگیک ها، به مقدار زیادی در توت فرنگی وجود دارند، که فواید زیادی برای سلامتی بدن دارند. آنها می توانند با باکتری ها مبارزه کنند و از سرطان جلوگیری می کنند. همچنین الاياتيانين ها و اسيد اللاژيك، آنتي اكسيدان هاي بسيار قدرتمندی هستند که در توت فرنگي وجود دارند که فواید زیادی برای سلامتی بدن دارند.

\nutrients
https://www.instagram.com/p/BxLErVzlgrY/?utm_source=ig_web_copy_link

از اعتماد شما ممنون و سپاسگزاریم.
صمیمانه منتظر شنیدن هرگونه انتقاد و پیشنهاد در جهت بهبود عملکردمان، و رضایتمندی شما عزیزانمان هستیم.شما می توانید با هماهنگی قبلی ،همه روزه به مجموعه گلخانه های شرکت مراجعه نمایید و این محصول را خود ، شخصاً ،برداشت کرده و بصورت تازه مصرف نمایید . #U_pick را با شرکت یاشیل_اینجي_آذربایجان تجربه کنید شما عزیزان، شخصا، می توانید میوه های دلخواهتان را برداشت کنید و با برداشت محصول همچون کشاورزان زحمتکش، از این کار لذت کافی را برده باشید. ملاقات مجدد شما را آرزومندیم. لحظات شیرینی که در مجموعه ما یادگار شد ….

1-تمام تصاویر با هماهنگی قبلی عزیزان منتشر شده.
2-تعدادی از تصاویر نیز توسط عزیزانمان گرفته شده و در اختیار ما قرار گرفته است.

آدرس ما: اورمیه، جاده سلماس، بالاتر از جهاد کشاورزی استان،(۵۰۰ متر به سمت فرودگاه ، نرسیده به پل هوایی عابر پیاده) فرعی روستای “کولق”مجتمع آموزش عالی جهاد دانشگاهی، ساختمان مرکز رشد واحدهای فناور کشاورزی، اتاق ۱۰۱( لطفا یک روز قبل با شماره “۰۹۱۴۹۴۳۸۶۳۷ “، هماهنگ کنید)


نظر از

©1398 - تمامی حقوق این سایت برای شرکت یاشیل اینجی آذربایجان محفوظ است. 

X