آرشیوهای دسته بندی:دسته‌بندی نشده

Untitled

پخش مستند “یاشیل اینجی آذربایجان” از شبکه تلویزیونی “ایران کالا”

گسترش نام شرکت ” #ارومیه_یاشیل_اینجي_آذربایجان “به وسعت ایران،
شرکت #ارومیه_یاشیل_اینجی_آذربایجان مستقر در مرکز رشد واحد های فن آور جهاد دانشگاهی ارومیه، تمام برنامه ها و مشاوره ها و اهداف و فعالیت های کشاورزی و تولید محصولات گلخانه ای خود را بر پایه تولید محصولات سالم کشاورزی بنا نهاده ، که با سپری شدن مدت زمان طولانی ( حداقل ۷ سال ) وارد پروسه کشاورزی ارگانیک خواهد شد. در این راستا صمیمانه قدردان کلیه تهیه کنندگان و مستندسازانی هستیم که کمک حال مجموعه ما بودند و در این راستا هنوز مسیری ناهموار در انتظار ماهست که دلگرمی ما به وجود باغداران و کشاورزانی هست که “پیشرو تر “از ما هستند . امیدواریم بتوانیم به تعهدمان جامه عمل بپوشانیم. در پایان از کارگردان و تهیه کنندگان و فیلمبردارانی که در تهیه این مستند برای شبکه تلویزیونی “ایران کالا” متحمل زحماتی شدند ممنون و سپاسگزاریم.#گیاهچه_فیسالیس #گیاهچه_لمون_گراس #گیاهچه_آناناس

IMG_1538

“کارلا” یا ” Bitter melon ، Momordica charantia, Bitter gourd, wild cucumber)

گیاهشناسی بیتر ملون یا کارلا:
کارلا یا موموردیکا کارانتیا Momordica charantia ،گیاهی است یکساله اما در زمستان در برخی از مناطق بدون سرما می تواند به صورت دائمی رشد کند. کارلا نام خودش را از کلمه‌ی لاتین موموردیکا که به معنی گزش و تلخی می باشد گرفته است. کارلا از خانواده ی کدوئیان است ودر واقع کارلا در ظاهر شبیه خیار است با تعدادی زگیل که روی سطح میوه ی آن قرار دارد با وجود این که طعم آن تلخ است، از کدوهای مغذی محسوب می شود. برگ های کارلا به تعداد ۱ تا ۷ برگچه طویل آویزان است. کارلا دارای گل های کوچک و زرد رنگی است و قطر آن حدود ۳سانتیمتر است. شکل میوه متنوع است و به رنگ سبز متمایل به زرد تا سبز تیره است . میوه رسیده کارلا زرد و نارنجی رنگ است.گلوله های ژله ای که درون میوه جای دارد حاوی بذر بیتر ملون یا کارلا بود و جالب تر این است که بسیار صیت ترین رقم های خانواده کدوئیان خیار تلخ یا کارلا یا بیتر ملون است که این افتخار رو داریم که بذر بیتر ملون یا کارلا هندی را یه شما همراهان شیرین است.
راهنمای کاشت بذر بیتر ملون یا کارلا :

نیازهای اکولوژی: کارلا بستری مشابه سایر کدوئیان نیاز دارد. به طور طبیعی به صورت یک ساله کشت می شود. این گیاه در اراضی پست و مناطقی تا ارتفاع بیش از ۱۰۰۰ متر از سطح دریا خوب رشد می کند. نیاز به دمای حداقلی معادل ۲۴ درجه سانتیگراد برای رشد دارد. این گیاه نسبت به سایر کدوها از تحمل دمای بالایی برخوردار است اما در زمستان و یخبندان ها آسیب پذیر بوده و گیاه از بین می رود. کارلا در انواع خاک ها رشد می کند اما خاک شنی لومی که به خوبی زهکشی شده باشد برای کشت در هوای آزاد خوب است. pH مناسب خاک باید بین ۶ تا ۶/۷ باشد اما تا ۸ را تحمل می کند.پس یادتون باشه که کلا بذر بیتر ملون یا کارلا گرمادوست بوده و میانه ای با سرما ندارد مثل انواع خیار و کدو!

آماده سازی بستر کاشت کارلا:

در ابتدا زمین شخم زده شود سپس دیسک کشیده و به جوی و پشته تبدیل شود. فاصله بین جوی ها حدود ۱۵۰ سانتیمتر و عرض پشته ها ۹۰ سانتیمتر باشد.

کاشت کارلا :

در اقلیم های خیلی سرد، بهتر است بذر بیتر ملون یا کارلا قبلاً در یک گلخانه کاشت شوند و سپس در هوای مناسب به زمین اصلی منتقل گردند. برای کاشت مستقیم بذر بیتر ملون یا کارلا، در هر هکتار نیاز به ۲/۵ تا ۳ کیلوگرم بذر می باشد. بذر بیتر ملون یا کارلا شب قبل ازکاشت باید در آب خیسانده شود. در داخل چاله ها تعداد ۲ تا ۳ بذر به عمق ۲ سانتیمتر کاشته می شود. فاصله ی چاله ها باید ۴۰ تا ۶۰ سانتیمتر و فاصله ی ردیف ها ۱/۲ تا ۱/۵ متر باشد. وقتی بذر بیتر ملون یا کارلا در خاک‌ های گرم، کاشته می شود، گیاه طی یک هفته و حتی کمتر از آن سر از خاک در می آورد و تا زمانی که چهار برگی می شود، گیاه ضعیفی است.

هرس بوته کارلا:

از بوته کارلا، شاخه های زیادی منشعب می شود که خیلی از آنها تولیدی در بر نخواهند داشت، این شاخه ها باید قبل از رسیدن به قسمت های بالا هرس شوند. تحقیقات نشان داده است چنانچه حدود ۱۰ گره بارور برای هر بوته گذاشته شود، نتیجه ی بهتری خواهد داد. چنانچه بوته ها هرس نشوند، هر بوته حدود ۱۰ تا ۴۰ گره بارور تولید می‌کند و ۰/۵ تا ۲ متر بالا می‌رود
آبیاری گیاه کارلا:
کارلا تحمل خشکی را ندارد. باید محیط ریشه تا عمق ۵۰ سانتیمتری مرطوب نگه داشته شود. آبیاری از طریق فاروها هر ۱۰ روز یک بار در فصول سرد و خشک و هر هفته در فصول گرم و خشک صورت می گیرد. به هنگام بارندگی، باید زهکش های مناسبی وجود داشته باشد تا رشد گیاه را مواجه با مشکل نسازد. در مناطقی که با محدودیت آب مواجه هستند، آبیاری و تغذیه ی قطره ای مؤثرترین روش می باشد.

برداشت محصول کارلا (داشت و برداشت کارلا):

کارلا به هنگام برداشت نیاز به مراقبت های ویژه ای دارد. میوه ها را باید به هنگام رشد مواظب بود که خیلی بزرگ و خیلی تلخ نشوند. به طور معمولی ۱۵ تا ۲۰ روز بعد از گلدهی و یا ۷۰ تا ۸۰ روز بعد از کاشت در حالی که طول میوه ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر می باشد، زمان مناسبی برای برداشت می باشد، البته در برداشت، باید به نوع مصرف توجه داشت. میوه ها باید سبز روشن، نازک و آبدار و تخم‌ها سفید و نرم باشند و برداشت باید توسط قیچی باغبانی یا چاقوی تیز انجام شود. چنانچه میوه خیلی بزرگ شود، اسفنجی، تلخ، زرد یا نارنجی و ترک خورده می شود.
خواص دارویی و درمانی کارلا برای بدن
خواص کارلا
بر طبق USDA، 100 گرم کارلا حاوی 34 کالری با 13 میلی گرم سدیم، 602 گرم پتاسیم، 7 گرم کل کربوهیدرات و 3.6 گرم پروتئین است.
 • 1. سیستم ایمنی قوی
  داشتن یک سیستم ایمنی قوی مثل داشتن یک سپر آهن نامرئی برای محافظت از بدن است. فراوانی آنتی اکسیدان ها در خربزه تلخ در مبارزه با عفونت ها، ویروس ها و باکتری هایی که بدن شما را حمله می کنند کمک می کند. علاوه بر این، در میان مزایای سلامتی کارلای، پیشگیری از مسائل جراحی و آلرژی است که هر دو با ایمنی ما با ایجاد التهاب در بدن ارتباط دارند. بنابراین با توجه به دلایل مختلف، قلب قوی تر یکی از مزایای سلامتی اصلی karela است که شما باید کشف کنید.
 • 2. کاهش خطر ابتلا به دیابت

  امروزه بیشتر افراد از دیابت رنج می برند. از جمله موثرترین داروهای مورد استفاده در برابر این بیماری، داروهای مبتنی بر طبیعت است. انسولین p موجود در آب خربزه تلخ مشابه انسولین است. یکی از مهمترین استفاده های گیاهی کارلا به عنوان یک درمان طبیعی برای کنترل سطح قند خون است. همچنین از خطرات عوارض ناشی از بیماری جلوگیری می کند.

 • 3. کلیه ها، کبد و مثانه سالم
  از مزایای سلامتی کارلای، سم زدایی از کبد، پاک کردن کلیه ها و ریه ها است. این خواص قدرتمند برای تمیز کردن دستگاه گوارش برای عملکرد بهتر است. این میوه درمان طبیعی در درمان سنگ کلیه موثر است. میوه خربزه تلخ در کاهش درد ناشی از سنگ کلیه کمک می کند. همچنین در مبارزه با عفونت های کلیوی موثر است. بیماران اغلب از عصاره تلخ کارلا، چای یا قرص برای جلوگیری از سنگ کلیه استفاده می کنند.
 • شما می توانید روزانه Karela را ببرید و از تمام مزایای استفاده شده از جمله گردش خون بهتر لذت ببرید.
 • 4. خون را پاک می کند
  از آنجایی که این یک گیاه liver detox است، می توانیم کارلا را در خالص سازی خون بسیار موثر داشته باشیم. علاوه بر اینکه یک تصفیه کننده طبیعی است، عصاره تلخ نیز یک وسیله کاهش فشار خون است. برای بوت شدن، تولید گلبول های قرمز را افزایش می دهد.
 • 5. بیماری قلبی را تنظیم می کند
  قلب قوی تر عمر را افزایش می دهد. دستور قلب قوی چیست؟ یک شیوه زندگی سالم که به خوبی می تواند شامل استفاده از مزایای گیاه خربزه تلخ گیاهی است که ممکن است معجزه هایی را برای یکی از حیاتی ترین ارگان ها انجام دهد. چگونه این اتفاق می افتد؟ خوب،
 • کارلا سطح کلسترول LDL را در بدن انسان کاهش می دهد و در نتیجه باعث تسهیل کردن جریان خون می شود. این، به نوبه خود، خطر ابتلا به حملات قلبی و بیماری های قلبی را کاهش می دهد. خواص خربزه تلخ شامل بهبود عملکرد قلب و تقویت عروق خونی برای بهبود کلی سلامت سیستم قلبی عروقی است.
 • 6. مبارزه با سرطان
  علم هنوز تلاش می کند تا موثرترین داروها و داروهایی را که پیشگیری و درمان سرطان هستند، پیدا کند. ده ها مطالعات در مورد ده ها تن از غذاها و گیاهان مختلف و اثرات آن در برابر ضرب سلول های سرطانی وجود دارد. آنتی اکسیدان ها یکی از قوی ترین مبارزان در برابر سلول های سرطانی مرگبار هستند.
 • چگونه می توان آنتی اکسیدان ها را در زندگی روزانه خود اضافه کرد؟
 • با مصرف روزانه karela، بدن شما سالم تر و قوی تر می شود. مطالعات بالینی اخیر و مطالعات فارماکولوژی نشان می دهد که ارتباط بین مصرف خربزه تلخ و کاهش تومور در افراد مبتلا به سرطان سینه، گردن رحم و پروستات ارتباط دارد.
 • 7. درمان آکنه
  پوست زیبا یکی از علائم بیرونی یک بدن سالم است. چگونه از آکنه و لکه های قرمز بر روی پوست خود خلاص شوید؟ شروع به مصرف میوه های قدرتمند مثل کارلا روزانه و قبل از این که متوجه شوید، تفاوت آن را خواهید دید. ویژگی های خنثی کننده خالص این میوه باعث می شود که کارلا به خصوص در برابر مشکلات پوستی موثر باشد. شما به لطف پوست سالم و جوان تر از آنتی اکسیدان ها و خواص قوی خربزه تلخ برای مبارزه با التهاب و باکتری لذت خواهید برد.
 • 8. باعث کاهش وزن می شود
  این یکی از معروف ترین مزایای کارلا می باشد Karela حاوی بسیاری از آنتی اکسیدان ها است که متابولیسم شما را افزایش می دهد و سیستم شما را تخلیه می کند، به علاوه کلسترول را کاهش می دهد که نشان دهنده مدیریت وزن است. شما می توانید وزن خود را حفظ و بدون حتی اضافه کردن پوند اضافی وزن فقط با اضافه کردن karela به رژیم غذایی شما اتفاق می افتد.
 • مصرف آب خربزه تلخ کاهش وزن بدن شما را سریع تر می کند (چای سبز نیز در آن موثر است، بنابراین شما می توانید هر دو را به عنوان ترکیبی از پیش آمادگی جسمانی ترکیب کنید). کارلای حاوی آنزیم های خاصی است که چربی را به اسیدهای چرب آزاد تبدیل می کنند، که باعث کاهش چربی می شود. از سوی دیگر، آن را نیز نوع دیگری از آنزیم ها را تحریک تشکیل سلول های چربی را مهار می کند. کارلا باعث ترشح آب صفرا از کبد و آبسه صفرا می شود تا سوخت و ساز بدن را کاهش دهد.
 • بیایید از این واقعیت نادیده نگیریم که خربزه تلخ کالری بسیار کمی دارد (فقط 34 کالری در هر 100 گرم)، که البته برای کاهش وزن حیاتی است، زیرا یکی از شناخته شده ترین روش های کاهش وزن، کمبود کالری است که باید روزانه آن را حساب کنید
  این گیاه یک پروتئین خاص به نام AMPK را فعال می کند که شامل موارد زیر می شود: سوزاندن چربی، مدولاسیون آزاد شدن انسولین، جذب گلوکز، مهار تری گلیسیرید و افزایش کلسترول.
کارلای را با یک رژیم سالم و سبک زندگی فعال تر ترکیب کنید و آماده باشید تا در آن شلوارهای لاغر که در پشت گنجه خود نگه داشته باشید، به تن کنید.
9. بینایی خود را بهبود می بخشد
ویتامین هایی که در میوه کارلای بسته بندی می شوند، عملکردهای چشم را بهبود می بخشد. این میوه شگفت انگیز منبع ویتامین A و بتا کاروتن است که چشمان شما بیشترین نیاز را به انها دارند.
10. سلامت مو را بهبود می بخشد
آیا می دانید که کارلای یک درمان بزرگ برای انواع مسائل مو است؟ خربزه تلخ برای درمان پوست سر استفاده می شود. بنابراین، شما می توانید از شوره سر خلاص شوید و موهایتان را به صورت طبیعی براق کنید. فقط چند قطره آب تلخ را به موها اضافه کنید. درمان پوست سر با آب باعث جلوگیری از مسمومیت پوستی و چربی پوست می شود.
شما همچنین می توانید از موهای خاکستری جلوگیری کنید و حتی آن را درمان کنید، همچنین باعث کاهش ساییدگی مو به آب نمک می شود. در اولین مورد، شما می توانید آب میوه تلخ با برگ های کاری را مخلوط کنید، در حالی که برای جلوگیری از ریزش مو، می توانید آب را با مقدار مساوی از مخلوط قاطی کنید
آیا کارلا برای من امن است؟ آیا عوارض جانبی کارلای وجود دارد؟

به طور کلی، Karela به نظر می رسد یک ماده نسبتا امن است، اما می تواند باعث گرفتگی معده و اسهال شود. بعضی از داروهای دیابت هم به خوبی با کارلا مخلوط نیستند و اگر میخواهید از این میوه برای حفظ قند خون خود استفاده کنید، صحبتهای طولانی با پزشک خود داشته باشید. در نهایت، کارلای می تواند سقط جنین را هنگامی که در مقادیر زیادی گرفته می شود، ایجاد می کند و ممکن است کودکان را بیمار کند، بنابراین بچه ها و زنان باردار باید از آن اجتناب کنند.

برای کارلای به عنوان یک غذای مهم پزشکی در آینده، پتانسیل زیادی برای آینده وجود دارد. تحقیقات همچنان به کشف قدرت باور نکردنی کارلا ادامه می دهد.
اگر می دانید که این گیاه برای شما مناسب است، می توانید این هدیه شگفت آور طبیعی را در قالب های مختلفی از قبیل پودر کارلا، میوه تازه، از شرکت یاشیل اینجی آذربایجان تهیه کنید.

عوارض و مضرات کارلا

دوران بارداری و شیردهی
متخصصان می گویند که زنان در دوران بارداری و شیردهی نباید به هیچ وجه میوه کارلا یا خربزه تلخ را مصرف کنند؛ تحقیقات نشان می دهد که برخی ترکیبات موجود در خربزه تلخ با تحریک خونریزی قاعدگی، خطر سقط جنین را افزایش می دهند.

مسمومیت

زیاده روی در مصرف آب کارلا باعث مسمومیت می شود که با علائمی مانند درد شکم و حالت تهوع مشخص می شود.

طبع کارلا

میوه کارلا یا خربزه تلخ سرشار از انواع آنتی اکسیدان ها، ترکیبات فنلی، فلاونوئید ها، ویتامین A، ویتامین C، آهن، کلسیم، مس، روی، فسفر، کاتچین و اسید کلروژنیک است.میوه کارلا، یک میوه کوچک و دراز به رنگ سبز تیره و روشن و دارای مزه ای تلخ می باشد.

طریقه مصرف کارلا

میوه کارلا را به صورت تازه و خام به عنوان میان وعده یا برای تهیه ترشی و آب کارلا استفاده می کنند مویه کارلا پخته شده را برای تهیه انواع غذا، خوراک و سالاد سبزیجات به کار می برند امروزه از میوه کارلا به صورت خشک شده، عصاره و قرص آن استفاده می کنند میوه و دانه های کارلا به عنوان دارو استفاده می شوند.

مقدار مصرف کارلا

تحقیقات نشان می دهد که مصرف روزانه 1000 تا 2000 میلی گرم عصاره میوه کارلا بهترین اثر را بر روی سلامتی بدن می گذارد.حداکثر می توان 2 خربزه تلخ در روز مصرف کرد.

برای دیابت : توصیه می شود که کپسول کارلا را 3 بار در روز پس از هر وعده ی غذایی و به مدت 3 ماه استفاده کنید تا نتیجه بگیرید.
ارزش غذایی کارلا (100 گرم)
کالری : 17
چربی : 0.1 گرم
کربوهیدرات : 3.7 گرم
پروتئین : 1 گرم
فیبر : 2.8 گرم
ارزش غذائی این میوه به شرح زیر می باشد:
انرژی 79 کیلوژول (19 کیلوکالری)
کربوهیدرات ها 4.32 گرم
قندها 1.95 گرم
فیبر رژیمی 2 گرم
چربی 0.18 گرم
پروتئين 0.84 گرم
ویتامین ها
ویتامین معادل (1٪) 6 میکروگرم
بتاکاروتن (1٪) 68 میکروگرم
لوتئین زیگزانتین 1323 میکروگرم
(1٪) 68 میکروگرم
تیامین (B 1 ) (4٪) 0.051 میلی گرم
ریبوفلاوین (B 2 ) (4٪) 0.053 میلی گرم
نیاسین (B 3 ) (2٪) 0.28 میلی گرم
اسید پانتوتنیک (B 5 ) (4٪) 0.193 میلی گرم
ویتامین B 6 (3٪) 0.041 میلی گرم
فولات (B 9 ) (13٪) 51 میکروگرم
ویتامین سی (40٪) 33 میلی گرم
ویتامین E (1٪) 0.14 میلی گرم
ویتامین K (5٪) 4.8 میکروگرم
مواد معدنی
کلسیم (1٪) 9 میلی گرم
اهن (3٪) 0.38 میلی گرم
منیزیم (5٪) 16 میلی گرم
منگنز (4٪) 0.086 میلی گرم
فسفر (5٪) 36 میلی گرم
پتاسیم (7٪) 319 میلی گرم
سدیم (0٪) 6 میلی گرم
فلز روی (8٪) 0.77 میلی گرم
سایر ترکیبات  اب 93.95 گرم


منابع : draxe – stylecr
#ارومیه_یاشیل_اینجي_آذربایجان, #گیاهچه_آناناس, #گیاهچه_فیسالیس, #گیاهچه_کارلا, #گیاهچه_لمون_گراس, #گیاهچه_موز #سهیل_خانچی

©1398 - تمامی حقوق این سایت برای شرکت یاشیل اینجی آذربایجان محفوظ است. 

X